top of page
אילו שימושים יש ליורט?
 
באופן מסורתי היורט שימש שבטים נוודים בערבות מרכז אסיה כבית ארעי שניתן היה לפרק, לשנע ולהרכיב מחדש ללא קושי. האזכור הראשון של היורט נמצא בכתבים העתיקים של הרודוטוס, הלא הוא אבי ההיסטוריה. בכתביו תיאר את היורטים ששימשו למגורים עבור הסקיתים, קבוצות עמים ממוצא הודו-אירופי, שישבו לחופי הים השחור בערבות אוקראינה הדרומית.
 
אמנם היורטים קיימים כבר שלושת אלפים שנים בקירוב, אך רק בעת החדשה החלו לעשות בהם שימושים נוספים מעבר לשימוש המסורתי כבית מגורים ארעי. במידה ותהיתם לגבי האופן שבו ניתן לנצל את היתרונות הרבים הגלומים במבנה החכם והעתיק הזה בעידן המודרני, אנחנו שמחים לבשר לכם שהגעתם למאמר הנכון.
 
במאמר זה נפרט אודות השימושים נפוצים ביותר שנהוג לעשות ביורט, אך חשוב להדגיש ולכתוב כי בבית המלאכה RioDome ביכולתנו לייצר יורטים בהתאמה אישית לצורכי הלקוח, כך שגם במידה ואתם חפצים לעשות ביורט שימוש מסוים שלא מוזכר כאן, הרי שאנחנו סמוכים ובטוחים שנוכל לסייע לכם בכך. כמו כן חשוב לציין כי ייתכן שאתם מכירים את היורט תחת שמות אחרים כמו למשל אוהל מונגולי, יורטה ועוד.
 
יורט לחדרי טיפולים
 
בימינו אנשים רבים משתמשים ביורט כחדר טיפולים. מדובר על פתרון מושלם ועל תגובת נגד מפוארת לעלייה המקוממת במחירי השכירות. במידה ובורכתם בשטח אדמה ואפילו בשטח אדמה צנוע יחסית, באפשרותכם להקים יורט יציב וחזק וכך ליהנות מהחופש המוחלט. הטיפולים שמתנהלים בחלל היורט מתבצעים למעשה הכי קרוב שאפשר לאדמה ולטבע ולפיכך אין זה פלא שהיורט פופולארי במיוחד כחדר טיפולים בקרב קהילת המטפלים האלטרנטיביים.
 
היורט מיוצר מחומרים טבעיים ונושמים כשבמידת הצורך ניתן לעטוף את היורט במעטפת המיוצרת מחומרים בעלי יכולת בידוד אקוסטית גבוהה במיוחד, לנטרול רעשי הסביבה החיצונית.
 
יורט כיחידת אירוח
 
במהלך שנות התשעים היינו עדים לניצנים של תרבות הצימרים, שצצו להם כפטריות אחרי הגשם. היום לעומת זאת, ניתן כבר לראות אינספור יחידות אירוח בכל רחבי הארץ, המהוות תוספת הכנסה למשפחות שבעבר עיקר פרנסתן התבסס על גידולים חקלאיים. במידה וגם אתם מעוניינים להקים יחידת אירוח ולהתחיל לעסוק בתחום ובמידה ואתם אוהבים לארח לעתים קרובות אבל הבית צר מלהכיל יותר מדי בני אדם במקביל, באפשרותכם פשוט להקים יורט בחצר או בגינה.
 
היורט מהווה פתרון מושלם עבור אנשים המעוניינים ביחידת אירוח וזאת כיוון שמדובר על מבנה שעלות ההקמה שלו נמוכה מאוד מצד אחד ומהירות ההקמה שלו גבוהה מאוד מצד שני. היורט מתאים לשמש כמבנה מגורים ואירוח לכל אקלים שכן הודות לחומרי הבידוד המודרניים, ניתן ליהנות ביורט משינה ערבה בסביבה חמימה, גם כשבחוץ משתוללת סופת שלגים.
 
יורט כיחידת מגורים (צימרים)
 
במידה והחלטתם להרחיב את המשפחה ובמידה והילד הגדול כבר זקוק לחלל פרטי משלו, רוב הסיכויים שאתם נמצאים כעת במהלך החיפושים הקדחתניים אחרי הדרך שבה תוכלו להרחיב את חלל המגורים הקיים. כפי שאתם ודאי יודעים, לא זו בלבד שהקמה של חדר נוסף בבית עלולה לגרור אתכם להוצאה כספית גבוהה במיוחד, הרי שלא בכל מבנה ניתן להוסיף עוד קומה ולעתים אפילו לא עוד חדר.
 
הבחירה ביורט לשימוש כיחידת מגורים היא הבחירה הפשוטה, היעילה והזולה ביותר. מעבר לכך, בניגוד לתהליך הארוך והמורכב של הוספת קומה או חדר, הרי שההקמה של היורט יכולה להתבצע תוך זמן קצר מאוד וכך באפשרותכם לקבל מענה מהיר לצרכים דחופים. בבוא הזמן, יהיה באפשרותכם להפוך את יחידת המגורים ליחידת אירוח כמובן וכך ליהנות מתוספת הכנסה בעתיד, אחרי שהגוזלים יעזבו את הקן.  
 
יורט כחלל לסדנאות
 
מעבר לכל הכתוב לעיל, באפשרותכם להשתמש ביורט גם כחלל מושלם לסדנאות. במקום לעבור מחלל לחלל, לכרוע תחת הנטל של דמי השכירות ולהתפשר על ימין ועל שמאל, למה שלא פשוט תבחרו בהקמה של יורט משלכם? כך לדוגמה תוכלו לנהל סדנאות תיפוף או סדנאות טנטרה, להפיק כנסים מקצועיים או סדרת הרצאות בנושאים שונים, להעביר סדנאות יוגה, סדנאות העשרה בנושאי לידה טבעית ועוד.
 
 
לסיום נציין כי היורט יכול להוות את התשובה המושלמת למגוון רחב ביותר של צרכים. קלות ומהירות ההקמה, עלות ההקמה הנמוכה, חוזק המבנה והיכולת שלו לעמוד בפני כל מזג אוויר בגבורה – כל אלה הופכים אותו לפתרון נפלא וחכם לקשיים שמציבה המציאות הישראלית בימינו ועל כך, באמת שאין צורך להכביר במילים.  

 

bottom of page