top of page
מאילו חומרים בונים יורט?
 
אחת השאלות השכיחות ביותר הנשאלת בהקשר של הקמת יורט היא זו המופיעה בכותרת המאמר שלפניכם. על פניו היורט הוא מבנה בסיסי יחסית, המורכב משלד קל משקל, מעטפת ורצפה. עם זאת, כאשר נכנסים לעובי הקורה, מגלים עולם מגוון ומלא אפשרויות לשילובי חומרים.
 
במאמר שלפניכם נפרט אודות חלק מהחומרים המשמשים ליצירת המרכיבים השונים של היורט אך חשוב לציין כבר עכשיו, כי מדובר על טעימה בלבד. האמת היא שגבול האפשרויות כגבולות הדמיון שלכם ושלנו.
 
שלד היורט
 
שלד היורט (הסבכה או הקונסטרוקציה) מיוצר לרוב מעץ אורן פיני שכן מדובר על עץ בעל מגוון רחב ביותר של יתרונות הרלוונטיים ליורט. בין היתר מדובר על כך שעץ האורן הפיני הוא  חומר גלם קל משקל, שנוח מאוד לעצב אותו ושביכולתו לעמוד בעומסים כבדים ביותר. אם לא די בכך, הרי שמדובר על חומר גלם שעלותו נמוכה, מה שבא לידי ביטוי בעלות הסופית של היורט.
 
רצפת היורט
 
בעוד שאת שלד היורט נהוג לייצר אך ורק מעץ אורן פיני, הרי שבכול הקשור לשאר האלמנטים המרכיבים את היורט, מדובר כבר על סיפור שונה לגמרי. כך לדוגמה כאשר באים לבחור את החומרים שירכיבו את הרצפה של היורט, יש לקחת בחשבון לא מעט שיקולים שכן ישנה שורה ארוכה של חומרים שניתן לבחור מהם כשבין היתר מדובר על החומרים הבאים:
  • חצץ ומחצלות – האפשרות הפשוטה ביותר ומן הסתם גם הזולה ביותר היא פיזור של חצץ והנחה של מחצלות על שכבת החצץ. אפשרות זו מתאימה בעיקר עבור יורטים המשמשים כאוהלי אירוח, בסטות קבועות, מתחמי סדנאות פתוחים ועוד.
  • בטון מוחלק – אמנם העלות של הבטון המוחלק גבוהה יותר מהעלות של רצפת החצץ, אך אין ספק שמדובר על בחירה בעלת יתרונות רבים מאוד. כך לדוגמה הבטון עמיד מאוד בפני פגיעות מכניות ומספק יציבות לאורך שנים רבות, נוח מאוד לשטוף אותו ומעבר לכך, הוא לא דורש ביצוע של עבודות תחזוקה שוטפות.
  • OSB – לצד היתרונות הרבים של הבטון המוחלק חשוב להזכיר את החיסרון המרכזי שלו כשהכוונה היא כמובן לרמת האסתטיות הנמוכה בה הוא ניחן. חומר גלם המספק רמה גבוהה יחסית של אסתטיות ושעדיין לא כרוך בהשקעה רצינית מדי של כסף, הוא ה- OSB – לוחות המיוצרים מתערובת של שבבי עץ גרוסים ודבק.
  • פלטת עץ ליבנה או עץ אורן גלריה – במידה והיורט עתיד לשמש כחדר טיפולים, יחידת אירוח או כל ייעוד אחר שקיימת בו חשיבות עליונה להקפדה על רמה אסתטית גבוהה במיוחד, הרי שמומלץ לבחור בריצוף העשוי מחומרי גלם אלה. פלטת עץ ליבנה ועץ אורן גלריה משרים אווירה חמימה ונעימה ויוצרים מראה כפרי וטבעי.
 
מעטפת היורט
 
מעטפת היורט מורכבת משלוש שכבות נפרדות:
המעטפת הפנימית- את המעטפת הפנימית ניתן לייצר מלייקרה, מקנבס או דריל.
שכבת הבידוד- ניתן לבחור מתוך מגוון רחב של חומרי בידוד כגון: שמיכות צמר, בידוד רפלקטיבי, Snow White
המעטפת החיצונית- גם כאן, בדומה לרצפת היורט, ניתן לבחור לייצר את השכבות השונות ממגוון רחב של חומרים כשלכל חומר ישנן תכונות אחרות, ייעודים אחרים ומן הסתם גם עלות שונה. כך לדוגמה , את המעטפת החיצונית ניתן לייצר מקנבס או PVC כשבמידת הצורך ניתן להוסיף ל- PVC חומר מעכב בעירה.
 
אלמנטים נוספים
 
מעבר לאלמנטים הבסיסיים המרכיבים את היורט (השלד, הרצפה והמעטפת), חשוב להזכיר על קצה המזלג מספר אלמנטים נוספים, המהווים את ה"טאץ' הסופי" של המבנה. הכוונה היא למשל לחלונות, לדלתות, לקירות הפנימיים ולכתר היורט. את כל אחד ואחד מהאלמנטים הנ"ל ניתן לייצר מחומרים שונים שישפיעו על עלות האלמנט ועל התכונות שלו. כך למשל ניתן לבחור בחלונות PVC פשוטים הנפתחים באמצעות רוכסנים, אך במידת הצורך ניתן לשלב במבנה גם חלונות עתיקים שעברו שחזור או חלונות אלומיניום מודרניים.
 
אמנם קצרה היריעה מלהכיל את כל המידע האפשרי בנושא זה, אך אל דאגה – אנשי המקצוע של RioDome, ישמחו להסביר לכם בפירוט אודות התכונות המיוחדות של כל סוגי החומרים המשמשים ליצירת היורט, לאפיין יחד עמכם את הצרכים שלכם ולהתאים את החומרים המושלמים עבורכם באופן אישי.
 
bottom of page